דף הבית
»
תעודות סל

תעודות סל

מידע נוסף בנושא תעודות סל:

מה הן תעודות סל? מדוע כדאי לנסות דווקא אותן, מכל הכלים אשר עומדים לרשותנו בבורסה לניירות ערך? ומה היתרונות אל מול החסרונות שלהן? אנחנו ננסה כאן לענות לכם על כל השאלות האלו, ואולי גם להעניק לכם ערך מוסף.

תעודות סל והבורסה

הבורסה לניירות ערך היא מקום בו נסחרים נכסים פיננסיים שונים אשר כולם או רובם הגדול מועבדים מיד ליד על גבי ניירות מיוחדים – ומכאן שמה. הניירות הללו מהווים למעשה מעין חוזה כתוב או אישור לעסקה אשר נחתמה בין שני צדדים.

ניירות אלו נסחרים על פי ערך מסוים, אשר משתנה על פי הביקוש להם ועל פי תנודות השוק. בהתאם לכך, משתנים גם המדדים השונים – מדדים שעליהם אנחנו שומעים מידי יום במהדורות החדשות השונות. המדדים הם למעשה צירוף של כמה וכמה מניות וניירות ערך, אשר התנודות של כולם יחד קובעות את ערכו של המדד. אדם אשר רוצה לסחור בבורסה, יכול לעשות זאת בדרכים שונות. אחת הדרכים שהפכה לפופולארית ביותר בשנים האחרונות היא רכישת תעודות סל, אשר למעשה 'עוקבות' אחד לאחד אחרי מדד מסוים. המדדים הללו יכולים להיות מדד 25, 100 וכדומה, כמו גם מדדי מטבעות (₪, דולר, יורו וכדומה) או סחורות (זהב, נפט וכדומה).

חשוב לדעת כי סחר בתעודות סל בבורסה בתל אביב מוגבל יחסית לסחר בבורסה האמריקאית למשל, שם תעודת סל יכולה 'לעקוב' אחרי מדדים של סחורות רבות יותר, אשר אינן נסחרות כלל בישראל. כך נכון גם לגבי מטבעות שהשימוש בהם בארץ לא קיים או זניח.

היתרון שבפעולת תעודת סל

כאן המקום לעצור ולשאול: מדוע כדאי להשקיע דווקא בתעודות סל ולא, למשל, בקרן נאמנות? לפני שנשווה בין השתיים, נפרט על היתרונות של תעודות סל בפני עצמן. ויש לא מעט כאלו, לעומת כלים אחרים שמציע שוק ההון.

היתרון הגדול ביותר הוא בפקטור שעל פיו משתנה ערכה של תעודת הסל: במקום בליל של מניות שאינן קשורות אחת לשנייה ואשר קשה לעקוב או לחזות מראש את ביצועיהן, מוצע למשקיע סל שלם של מניות אשר להן יש את אותו 'אופי'. כלומר: ההשקעה תלויה בגורם אשר משתנה בצורה קבועה ויציבה יותר. מדד תל אביב 25 למשל, הוא מדד אשר מכיל את 25 המניות המובילות בבורסה באחד העם. ירידה חדה של מניה אחת בו לא תשנה משמעותית את ערכו הכולל, ואפילו לא ירידה של חמש מניות. כל ירידה תתבטא בצורה מתונה יותר, כאשר רק נפילה חזקה של הבורסה כולה תביא לירידה חדה במדד הזה.

היתרונות של תעודת סל מול קרן נאמנות

מלבד היתרון העיקרי עליו פירטנו עד עתה, ישנם עוד מספר יתרונות שמחזיקה תעודת הסל על פני קרנות נאמנות. ראשית, דמי הניהול של תעודות סל נמוכים יותר, משום שהנאמן או המנהל שלהן לא צריך לבצע פעולות רבות כמו בקרנות הנאמנות. שנית, ניתן לרכוש את התעודה ולפדות אותה בכל נקודה במהלך היום ולא רק בסופו, משום שמדובר בנייר סחיר.

עם זאת, ישנם גם כמה חסרונות שמביאות איתן תעודות סל, והמרכזי שבהם הוא זהות הגוף שעומד מאחוריהן: בניגוד לקרנות נאמנות, את תעודת הסל יכול להנפיק רק תאגיד. אם זה יקרוס או יפשוט את הרגל, ייתכן וההשקעה תרד לטמיון. אמנם לרוב מתבצע שעבוד כלשהו תמורת ההשקעה בתעודה, אך זהו הביטחון היחיד במקרה זה.

לקריאה משלימה