דף הבית
»
תעודות סל
»
תעודת סל סחורות

תעודת סל סחורות

תמיד רצית להשקיע בבורסה? לא יודע מהיכן להתחיל? ייתכן מאד כי המפתח נמצא בתעודות הסל השונות, ובעיקר תעודת סל סחורות. ממש כמו מניה, ניתן לרכוש אותה באמצעות בנק או בית השקעות, וערך התעודה ייקבע על פי מדדי הסחורות השונים. יחד עם זאת, מדובר בעולם אחר לחלוטין. אז מאיפה מתחילים?

על תעודת סל סחורות

תעודת סל סחורות, אם כן, היא תעודת סל אשר עוקבת אחר המדדים של סחורות שונות, ובכלל זה זהב, נפט, גז, תירס וכן הלאה. תעודה מסוג זה נסחרת, כמובן, בבורסה, וערכה משתנה על פי השינויים של ערך הנכס עליו היא מבוססת. ובמקרה שלנו- מדובר הוא בתנודות עדינות יחסית, המבטיחות השקעה שאינה כוללת סיכונים רבים מדי.

חשוב להדגיש כי תעודת סל מסוג זה אינה מייצגת את הסחורה הפיזית, אלא חוזה מסוים הנחתם עליה, לרוב עתידי. ניתן להכניס משתנה נוסף לתמונה, והוא קשור למטבע. תעודת סל נפט, למשל, תושפע במידה רבה מהמטבע אשר נכלל בחוזים השונים הנוגעים לאותה סחורה. בדרך זו, הרי שכל שינוי בשער המטבע ייתן את אותותיו על ערך תעודת הסל.

ואגב, היחס בין תעודת הסל לערכן שלהן רחוק מלהיות קבוע. הכול תלוי באופן ההתנהלות של התעודה: בעוד שישנן תעודות בהן היחס בין הערך לשווי התעודה ישר, באחרות התמונה דווקא הפוכה. כך, כאשר ערך הנכס עליו הן מבוססות עולה (נפט, למשל), ערך התעודה דווקא יורד. עבור רבים, זוהי מלכודת של ממש.

שער הכניסה לעולם ההשקעות

תעודות סל בכלל, ותעודות סל סחורות בפרט, הן פתרון אידיאלי לאנשים אשר מעוניינים להיכנס לעולם השקעות, אך אינם מעוניינים להתמודד עם ההפסדים העצומים שמאפיינים לא מעט משקיעים שאינם מנוסים. מצד שני, הריגוש קיים גם קיים: שערי תעודות הסל מתעדכנים באופן תדיר, וכל שינוי בהם מתקבל במתח רב על ידי המשקיעים השונים.

זו גם הנקודה להבהיר כי קשה מאד למצוא מיליונרים אשר יכולים לנכס את הונם העצום לתעודות הסל למיניהן. לעומת זאת, אנשים המעוניינים בתוספת נאה לשכר החודשי שלהם, יכולים בהחלט למצוא את פתרונם באמצעות תעודת סל סחורות.

אז במה בוחרים?

הגם כי תעודות סל מסחר נחשבות ליציבות ו"רגועות", אין הדבר אומר שלא צריך לבחור אותן רק לאחר מחשבה מעמיקה. תעודות סל זהב, למשל, מצריכות הבנה מסוימת של התחום האמור, כולל מגמות עכשוויות, בחירת סכום רצוי להשקעה וידיעה מתי רצוי להגביר את ההשקעה, ומתי לסגת. היות ולא נולדנו מומחים להשקעות, סיוע בגורם מקצועי בתחום הוא בהחלט בגדר אפשרות.

ציינו כבר כי תעודת סל סחורות היא הבחירה הראשונה של רבים המעוניינים להתחיל להשקיע, אך בכל זאת- מי ההשקעות אינם הרדודים ביותר שניתן למצוא. ההמלצה הברורה היא להיעזר ביועץ השקעות מוסמך, לפחות בחודשים הראשונים של ההשקעה. רק לאחר שהיא אכן מניבה רווחים, ולו מינימליים, אפשר לשקול להתחיל לשחות לבד.