דף הבית
»
תעודות סל
»
תעודות סל מניות חול

תעודות סל מניות חול

תמיד רציתם להשקיע בבורסה לניירות ערך, אבל אתם רחוקים מלהיות כלכלנים מדופלמים. לא בטוח שאתם יודעים שדלת עולם ההשקעות פתוחה למעשה לכל אחד, כשלעיתים המסלולים הם יציבים ובעלי סיכונים מועטים. זהו בדיוק המקרה של תעודות סל: אנחנו נתייחס כאן לסוג נפוץ ביותר של תעודות מסוג זה, והוא תעודות סל מניות חול.

מעוניינים להתחיל להשקיע? חשוב מאד שתכירו את מסלול ההשקעה הזה.

מהן תעודות סל?

ברמה הכללית, תעודות סל הן ניירות ערך שמקורן בבורסות השונות בעולם (תל אביב, במקרה שלנו), ותפקידם חיקוי של התנהגויות המדדים השונים עליהם הם מבוססים. כאשר משקיעים בתעודת סל כלשהי, הרי שערך ההשקעה ישתנה על פי התנודה במדדים שלה: את התעודות עצמן ניתן להמיר למניות פיזיות, וכן לקבל את השווי הכספי שלהן.

לתעודות סל, כאמור, מספר יתרונות מרכזיים. ראשית, הן נחשבות לאפיק השקעה זול, הניתן לרכישה בסכומים נמוכים, וכזה המאופיין ביציבות יחסית. עקב כך, כמובן שלא ניתן להפסיד סכומי כסף עצומים באמצעותן (מצד שני, גם התעשרות אינה אפשרית ברוב המקרים).

נקודה חשובה נוספת היא שתעודות סל, ובכלל זה מניות, לא מצריכות כל ניהול למעשה, ולכן מתאימות לכל אדם מן היישוב. הדבר מונע, כתוצאה מכך, גם היעזרות באיש מקצוע שיבצע זאת עבור המשקיע, דבר אשר מאפשר "לחסוך", לא פעם, את דמי הניהול המעיקים.

כך הגלובליזציה נכנסת לתמונה

תעודות סל מניות חול מבוססות, אם כן, על מדדי מניות בינלאומיים. המדדים הנלקחים בחשבון, לכן, יהיו מדדים דוגמת מדד ה-S&P, מדד הנייקי היפני, מדד הדאו ג'ונס וכן הלאה. התעודה מתבוננת על כלל המניות אשר נכללות תחת המדד המסוים הנבחר, ועל סמך אחוזי הירידה או העלייה המצטברים שלהן תחשב את השינוי היומי במדד. מכאן, מושפע גם ערך תעודת הסל.

ניתן למצוא תעודות אשר מושפעות משינויי מטבע החוץ הנוגעים למדינות אלה, בעוד אחרות מבוססות אך ורק על מטבע ישראלי, ולכן שינויי המט''ח לא ישפיעו עליהן כהוא זה. מסחר במניות חול אפשרי בשעות בהן הבורסה הישראלית פועלת, כך שאין בהכרח צורך להתאים את שעות הפעילות לאלה של מדינות העולם הנוגעות למדד. כך, ישראלים רבים יכולים להשקיע גם בשעות הבוקר או בימי ראשון, בהם מרבית שווקי העולם סגורים.

ועדיין: השקעה מצריכה ידע

רמזנו, אם כן, שלא צריך תואר שני בכלכלה כדי לרכוש תעודות סל מניות חול. ועדיין, על מנת להימנע מהפסדים מיותרים, רצוי מאד להיעזר בגורם מקצועי הבקיא בתחום. החודשים הראשונים בעולם ההשקעות אינם פשוטים עבור אף אחד, ורק ייעוץ וליווי של יועץ פיננסי או משקיע מן המניין, למשל, יכולים לסייע לצלוח אותם בהצלחה.

בכל מקרה, נקודת ההתחלה תהיה הבנק או בית ההשקעות, המציעים מגוון רחב של תעודות סל מניות חול. טרם הבחירה, רצוי מאד לוודא כי אכן הגוף מחזיק ברישיון מלא לעיסוק בתעודות סל, וזאת מכיוון שיש בשוק לא מעט נוכלים שישמחו לנצל את תמימותם של משקיעים נלהבים ולגזול מהם, פשוטו כמשמעו, את כספם.