דף הבית
»
מילון מונחים

מילון מונחים

דמי ניהול

כמו בכל מוצר פיננסי כלשהו, גם קרנות נאמנות כוללות דמי ניהול. ישנן כאלו שדמי הניהול בהן יהיו פחות מאחוז, וכאלו שיגיעו גם ליותר מ-3%.

הסכם הקרן

המסמך אשר קובע את אופי קרן הנאמנות. ההסכם נחתם בין מנהל הקרן לבין הנאמן שלה. במסגרת הסכם זה נקבעים הפרטים הקטנים ביותר (שם, שכר וכדומה) וגם אלו הגדולים ביותר (מדיניות ההשקעה של הקרן ועוד).

יחידת השתתפות

כל קרן מעמידה בפני המשקיעים אפשרות להצטרף אליה, דרך מה שמוגדר כיחידות השתתפות. בעזרת יחידות ההשתתפות שירכוש המשקיע, הוא מעביר למנהלי הקרן כסף שיושקע בניירות הערך השונים.

מדיניות השקעה

כל קרן נאמנות חייבת להצהיר מידי שנה על מדיניות ההשקעה שלה, כלומר: באילו ניירות ערך היא מתכוונת להשקיע ומהם אפיקי ההשקעה שלה לשנה הקרובה.

מחיר יסודי

נקרא גם מחיר קנייה, ומסמל את המחיר של כל יחידת השתתפות. במילים אחרות, המחיר היסודי הוא שווי הקרן כולה חלקי מספר יחידות ההשתתפות – לפני הרכישה.

מנהל קרן

האדם בידיו הופקדו המפתחות לניהול הקרן, כלומר: זהו האיש שמחליט במה יושקעו כספי הקרן, מתי למכור ומתי לקנות מניות. הוא זה שמפרסם את התשקיף לקרן (ע"ע), מאפשר את ההצטרפות לקרן ומחלק את רווחיה. לרוב זה יהיה גוף פיננסי גדול.

נאמן קרן

חשוב שלכל גוף פיננסי אשר מנהל את כספי הציבור, יהיה גורם מפקח שידאג שהכל מתנהל כשורה וכי הקרן מתנהלת על פי ההסכמים וההתחייבויות. גוף כזה הוא נאמן הקרן (ומכאן שמו של הכלי הזה – קרן נאמנות) והוא יהיה גם כן גוף פיננסי.

ניירות ערך

מעין מסמכים בעלי ערך כספי, אשר נסחרים בבורסות לניירות ערך ברחבי העולם. ההשקעה בקרנות נאמנות היא השקעה בניירות כאלו – מטבעות חוץ, אגרות חוב, מניות, אופציות ועוד.

עמלת קנייה/מכירה

ברגע קניית קרן נאמנות כלשהי, יש לשלם עליה עמלה. כך נכון גם במכירה שלה. בדרך כלל, עמלת קנייה או מכירה נעה סביב ה-0.25%.

פדיון

מחיר המתקבל בעת מכירת הקרן, כלומר – הכסף שנותר בכיסו של המשקיע לאחר שיצא מהקרן. מתקבל מהחישוב של מחיר הקרן בעת מכירתה חלקי מספר יחידות ההשתתפות.

קרן אג"ח

קרן נאמנות אשר מפנה את רוב ההשקעה לאגרות חוב.

קרן גמישה

מנהלי קרנות נאמנות אלו אינם מחויבים להתנהלות מסוימת ולאפיקי השקעה קבועים. ההתנהלות של הקרן הזו גמישה והאפיקים בהם תשקיע משתנים באופן תדיר למדי.

קרן מחקה

קרן נאמנות אשר מתחקה אחר התנהגותו של מדד מסוים, בצורה המדויקת ביותר שאפשר.

קרן מט"ח

קרן נאמנות אשר משקיעה את מירב נכסיה במטבעות השונים.

קרן מנייתית

קרן נאמנות בה רוב ההשקעה מרוכזת סביב מניות הבורסה בישראל (מניות המעו"ף, תל אביב 25, בלו טק וכדומה) או בחו"ל.

רמת סיכון

בהתאם לחוקים החדשים שנחקקו ב-2008, כל קרן נאמנות מדורגת על פי רמת סיכון. רמת הסיכון מורכבת משני דירוגים, אחד נוגע לקרנות מנייתיות (הדירוג נע בין 0 ל-6) והשני נוגע למט"ח (דירוג שנע בין A ל-F).

שיעור הוספה

נקראת גם עמלת כניסה לקרן – שיעורה הוא 0.5-0.75%, אם כי ישנן קרנות בהן לא ייגבה כלל שיעור הוספה.

תשקיף

מסמך מפורט אשר מונפק על ידי מנהל הקרן ונועד לשקף עבור המשקיעים את ההתנהלות של הקרן, כלומר: את מדיניות ההשקעה שלה (ע"ע).